Skalflex Saltbinder/Primer - 5L

Varenummer: 156832
kampagnebillede
{{discount}}
Skalflex Saltbinder/Primer - 5L
{{discount}}
Thumbnail

Skalflex Saltbinder/Primer 5 liter binder de skadelige salte på muroverfladen midlertidigt og er ideel til at understøtte renoveringsarbejde på murværk og beton i forbindelse med fugtsikring. Denne primer trænger ind i mineralske byggematerialer og reagerer med skadelige salte, som kan skade bygningens struktur på grund af opstigende grundfugt eller sidelæns indtrængende fugt.

  • Midlertidig virkning: Effektiv i 1-2 døgn, hvorefter effekten overtages af den nye fugtsikringsløsning.
  • Stabilisering af muroverfladen: Stabiliserer overfladen og nedsætter sugeevnen, hvilket forhindrer salte i at trænge ud i ny og endnu ikke hærdet facadebehandling.
  • Forbedret vedhæftning: Sikrer ensartet vedhæftning af efterfølgende behandlinger og forbedrer de mineralske strukturers kemiske og mekaniske modstandsdygtighed.
  • Velegnet til forskellige materialer: Ideel til mørtler, puds og beton, men ikke velegnet til gipsoverflader.
  • Anvendelse: Perfekt til renoveringsarbejde, hvor det hjælper med at binde skadelige salte og forbereder overfladen til yderligere behandlinger.

Skalflex Saltbinder/Primer er et effektivt værktøj til at sikre, at renoveringsarbejde på murværk og beton udføres korrekt og holdbart, ved at forhindre skadelige salte i at påvirke nye behandlinger og forbedre strukturen af de mineralske materialer.


Producent: Sika Danmark

Forbrug: 0,3-0,5 liter/m2 afhængig af underlagets sugeevne
Emballage: 5 liter


loading

{{cat.CategoryTitle}}

{{item.Title}} - {{item.Text}}

{{cat.CategoryTitle}}

loading

Der blev ikke fundet nogle dokumenter til dette produkt

{{kd.CategoryTitle}}


Andre har også købt