Vælg hvilken webshop du vil logge ind på Din bruger har adgang til både bygmas proffshop og tøjshop. Vælg hvor du ønsker at logge ind. Du kan altid springe fra den valgte shop til den modsatte ved at trykke på knappen i øvre højre hjørne
Skalflex Saltbinder/Primer 5 liter binder de skadelige salte på muroverfladen midlertidigt og er ideel til at understøtte renoveringsarbejde på murværk og beton i forbindelse med fugtsikring. Denne primer trænger ind i mineralske byggematerialer og reagerer med skadelige salte, som kan skade bygningens struktur på grund af opstigende grundfugt eller sidelæns indtrængende fugt.
Midlertidig virkning: Effektiv i 1-2 døgn, hvorefter effekten overtages af den nye fugtsikringsløsning.
Stabilisering af muroverfladen: Stabiliserer overfladen og nedsætter sugeevnen, hvilket forhindrer salte i at trænge ud i ny og endnu ikke hærdet facadebehandling.
Forbedret vedhæftning: Sikrer ensartet vedhæftning af efterfølgende behandlinger og forbedrer de mineralske strukturers kemiske og mekaniske modstandsdygtighed.
Velegnet til forskellige materialer: Ideel til mørtler, puds og beton, men ikke velegnet til gipsoverflader.
Anvendelse: Perfekt til renoveringsarbejde, hvor det hjælper med at binde skadelige salte og forbereder overfladen til yderligere behandlinger.
Skalflex Saltbinder/Primer er et effektivt værktøj til at sikre, at renoveringsarbejde på murværk og beton udføres korrekt og holdbart, ved at forhindre skadelige salte i at påvirke nye behandlinger og forbedre strukturen af de mineralske materialer.
Producent:Sika Danmark
Forbrug: 0,3-0,5 liter/m2 afhængig af underlagets sugeevne Emballage: 5 liter
loading
{{cat.CategoryTitle}}
{{item.Title}} - {{item.Text}}
{{cat.CategoryTitle}}
loading
Der blev ikke fundet nogle dokumenter til dette produkt